Login
         
Logout
 
Registracija

Referenca ~24:43 ~ Zar ne vidiš da Allah razgoni oblake, i onda ih spaja i jedne nad drugima gomila, pa ti vidiš kišu kako iz njih pada; On s neba, iz oblaka veličine brda, spušta grad, pa njime koga hoće pogodi, a koga hoće poštedi - bljesak munje Njegove gotovo da oduzme vid.

Kur'an o oblacima.

Autor :Mlivo

 

~

Povratak na citanje Kur'ana od ajeta 24:43
Tema:Nauka
Svi komentari na ovaj ajet
 
.....
Komentar postavio: Adura
.....
...

24:43 Kur'an o oblacima. Naučnici su proučavali razne vrste oblaka te su zaključili da se kišni oblaci oblikuju i formiraju prema konačnim sistemima i određenim koracima, koji su vezani za tip vjetra i same oblake.
Jedna vrste kišnih oblaka su kumulonimbusi, koje obično prati grmljavina. Meteorolozi su proučavali kako se formiraju kumulonimbusi i kako proizvode kišu, grad i munju. Utvrdili su da kumulonimbusi prolaze kroz slujedeće faze do kiše:
1. Oblake goni vjetar: kumuloninbus se počinje formirati kad vjetar potjera male dijelove oblaka (kumulusa) u zonu gdje se ti oblaci pretvaraju.
2. Spajanje: zatim se mali oblaci spajaju, tvoreći veći oblak.
3. Gomilanje: kada se spoje mali oblaci, povećava se uzgon u većem oblaku. Uzgon blizu centra oblaka je jači od onog na krajevima. Taj uzgon prouzrokuje da tijelo oblaka raste u visinu, te se on nagomilava. Ovaj vertikalni rast prouzrokuje da se tijelo oblaka proteže u hladnije zone atmosfere, gdje se formiraju kišne kapljice i grad, i rastu sve više i više. Kada te kapljice vode postanu preteške za uzlaznu struju, one počinju da padaju iz oblaka kao: kiša, grad, itd.
Allah dž.š. u Kur'anu kaže (primijetite važan detalj):
"Zar ne vidiš da Allah goni oblake, zatim ih spaja, potom ih čini gomilom, pa vidiš kišu izlazi iz sred njih. I spušta iz neba, s brda (oblaka) u njemu nešto grada, pa pogađa njime koga hoće, a otklanja od koga hoće. Skoro da bljesak munje Njegove oduzme vidove." (Kur'an, 24:43)
Meteorolozi nisu tako davno došli do saznanja o detaljima formiranja oblaka, njihovoj strukturi i funkcionisanju. Sada se u te svrhe koristi savremena oprema, kao avioni, sareliti, kompjuteri, baloni i druga porema za proučavanje vjetrova i njihovih smjerova, za mjerenje vlažnosti i njene promjene, za određivanje nivoa i promjena atmosferskih pritisaka.
24:43 Grad i munja. Nakon osvrta na oblake i kišu ajet 24:43 govori o gromu i gradu:
"I spušta iz neba, s brda (oblaka) u njemu nešto grada, pa pogađa njime koga hoće, a otklanja od koga hoće. Skoro da bljesak munje Njegove oduzme vidove." (Kur'an, 24:43)
Meteorolozi su utvrdili da se kumulonimbusi, koji proizvode grad, protežu u visinu od 7,5 do 9,0 kilometara kao planine, kao što Kur'an kaže: "I spušta grad sa planina."
Ovaj ajet nameće jedno pitanje. Zašto ajet povezuje "munju Njegov" za grad? Da li to značI da je grad jedan od glavnih faktora u nastanku munje? Pogledajmo šta knjiga pod naslovom "Meteorologoja danas" o ovome kaže.
"Oblaci dobijaju naelektrisanje kad grad pada kroz njegovo područje super ohlađenih kapljica i ledenih kristala. Kako se tečne kapljice sudaraju sa gradom, one se pri kontaktu smrzavaju i otpuštaju latentnu toplotu. Ovo održava površinu grada toplijom od okolnih ledenih kristala.
Kad grad dođe u kontakt sa ledenim kristalom, događa se važan fenomen. Elektroni poteku sa hladnijeg predmeta na topliji. Otuda grad postaje negativno naelektrisan. Isti efekat se događa, kad super ohlađene kapljice dođu u kontakt sa djelovima grada.
Te lakše pozitivno naelektrisane čestice uzgonska struja diže u gornji dio oblaka. Grad ostavljen sa negativnim naelektrisanjem pada na dno oblaka, tako da donji dio oblaka postane negativno naelekrisan.
To negativno naelektrisanje se prazni u vidu munje u Zemlju. Iz ovoga zaključujemo da grad ima jednu od glavnih uloga u nastanku munje. Činjenice o munji nisu davno otkrivene.

SURA 25

Ostali komentari na ovaj ajet

   
Početna stranica
Administracija