30:48 Ciklus vode u prirodi. Vecina nas upoznata je sa vodenim ciklusom u osnovnoj školi, gdje smo naucili kako isparava kapljica morske vode, zatim postaje kapljica kiše i konacno se vraca u more putem rijeka ili podzemnih kanala. Prvi covjek u novijem dobu, koji je razumio ovaj proces bio je Bernard Palissy. On je to ispravno opisao 1580. godine. Prije njega vecina ucenjaka anticke Grcke i Rima imali su razlicite netacne teorije o vodenom ciklusu.
Kur’an ne daje kompletan opis vodenog ciklusa od pocetka do kraja, pa ipak, daje nekoliko preciznih osvrta na odredene faze. Vjerovatno je najfascinantniji od tih iskaza dat u ajetima o oblacima koji nose kišu:
“Allah je Taj koji šalje vjetrove pa dižu oblak, te ga rasprostire u nebu kako hoce i cini ga komadima; tad vidiš kišu izlazi iz sred njega! Pa kad pogodi njome koga hoce od robova Svojih, gle! oni se vesele.”
(Kur’an, 30:48)
“Zar ne vidiš da Allah goni oblake, zatim ih spaja, potom ih cini gomilom, pa vidiš kišu izlazi iz sred njih. I spušta iz neba, s brda (oblaka) u njemu nešto grada, pa pogada njime koga hoce, a otklanja od koga hoce. Skoro da bljesak munje Njegove oduzme vidove.” (Kur’an, 24:43)
Nekoliko ajeta bave se vodom, ali u malo drugacijem kontekstu. Oni nisu toliko brojni kao ajeti koji se odnose na vodeni ciklus.
“Pa vidite li vodu koju pijete?
Da li je vi spuštate iz oblaka, ili smo Mi Spuštaoci?”
(Kur’an, 56:68,69)
Ovo retoricko pitanje naglašava našu nemogucnost da ostvarimo jedan od najstarijih snova: da kontrolišemo kišu. Cinjenica je da mi ne možemo uciniti da ona pada ako u blizini nema vec postojeceg oblaka - a onda samo pod odgovarajucim uslovima, mada ni tada nismo sigurni u uspjeh. Oblak bi trebao imati cestice razlicite velicine, visok stepen kondenzacije i dobar vertikalni razvoj.
Ako su svi ovi uslovi ispunjeni, onda pomocu odredenih tehnickih pomagala možemo iz oblaka dobiti nešto više kiše. Ipak, savremeni meteorolozi nisu sigurni u efektnost ovoga. Bez obzira na to, tu su prisutni neophodni preduslovi nad kojima mi nemamo kontrolu, što nas automatski sprecava da proizvedemo vodu u vidu kiše iz oblaka.